Blog

Inovace v nosných kabelových systémech zrychlují montáž

Kabelové trasy se již dlouho budují podle stejných postupů. Vytvoří se nosný systém z kabelových žlabů, žebříků a dalších prvků a do něj se kabely uloží. Na první pohled by se dalo říci, že může být jedno, jaký typ kabelového žlabu se pro instalaci použije, ale opak je pravdou.

TOP servis přišel s kabelovými žlaby, které mohou znameta pro montéry kabelových systémů skutečnou revoluci. Nové žlaby mohou výrazně zjednodušit montáž, omezit starosti obzvláště tam, kde není zpracována detailní výkresová dokumentace, snížit náklady a zkrátit dobu samotné montáže až o polovinu. A jak je to možné? Díky technologickým změnám, díky nimž jsou kabelové žlaby lehčí a jednodušeji se s nimi pracuje.

Nasunout, zajistit šroubem a je to hotovo

Zatímco do nedávna se nejčastěji používaly plechové žlaby, které se spojovaly spojkami, v současné době dodáváme hlavně jejich modernizované verze, které spojky nepotřebují. Nový plechový kabelový žlab EKZS je opatřen integrovanými spojkami, díky nimž je montáž o polovinu času rychlejší. Tento kabelový žlab je opatřen podélnými a příčnými vlysy, neboli embosováním a perforováním v celé své délce. A K čemu je to dobré? Mimo jiné je to příjemná zpráva pro peněženku stavitelů.

Kabelový žlab díky svému inovativnímu provedení tvaru zesílil - ovšem jen, co se týká nosnosti, ne tloušky plechu. Při uložení stejného počtu kabelů tedy lze, v porovnání s tradičními žlaby se stejnou tloušťkou materiálu, použít nižší počet podpěr. Nebo lze zvolit žlab řady EKZS ze slabšího materiálu. V každém případě se jedná o úsporu materiálu a peněz.

Více děr pro tvarové prvky a uchycení žlabů

Kabolové trasy různě odbočují, kříží se a stoupají nahoru a dolů. A proto je na rovné kabelové žlaby třeba napojit odbočné díly, kříže, T-kusy apod. Samotné kabelové žlaby se pak upevňují ke stropům a zdem pomocí závěsů, konzol či závrtových tyčí.

A také zde mají moderní kabelové žlaby, jako je například EKZS, jednu podstatnou výhodu. Díky množství a hustotě perforace totiž odpadá příprava děr pro uchycení k nosníkům, pro napojení tvarových kusů i pro vyvedení kabelu ze žlabu. To oceňují zejména montážní firmy. „Nové žlaby jsou variabilnější a jejich montáž je mnohem rychlejší, někdy smontujeme trasu jen za čtvrtinu původního času,“ říká Martin Ujčík, jednatel zlínské firmy Autoal Czech, která ročně smontuje přes 2 kilometry montážních tras.

Chcete vědět více o plechových kabelových žlabech a jejich příslušenství? Podívejte se do našeho katalogu produktů.

Katalog plechových kabelových žlabů a příslušenství

 

 

 

Share box